Work and Travel İş Seçenekleri Nelerdir, Nasıl Seçim Yapılır?

Work and Travel İş Seçenekleri Nelerdir, Nasıl Seçim Yapılır?

Work and Travel, Amerikan hükümeti tarafından düzenlenen, yabancı öğrencilere Amerika’da hem çalışma hem de gezme imkanı sağlayan bir kültürel değişim programıdır. Work and Travel, yaz aylarını değerlendirmek isteyen üniversite öğrencileri için, maddi getirisi de olan, oldukça popüler bir programdır. Okulun akademik takvimi göz önünde bulundurulmak kaydıyla, Work and Travel Türkiye için en erken başlangıç tarihi 15 Mayıs’tır. Work and Travel ile Amerika’ya giden öğrenciler, program kapsamında sponsor tarafından ayarlanan işlerde çalışarak, iş tecrübesi edinirken aynı zamanda maddi kazanç sağlayabilmektedir. 3 ay süren çalışma periyodunu tamamlayan öğrenciler, program kapsamında 1 ay travel yapabilmektedir. Çalışma izni 30 Eylül’e kadar geçerli olup, Travel süresi 1 Ekim itibariyle başlamaktadır. Programa katılım tarihleri belirtilen tarih aralığı içerisinde, öğrencinin insiyatifinde olup, üniversitenin akademik takvimine göre ayarlanabilmektedir. Çalışma süresi de yine, öğrencinin talebine göre ayarlanabilir. 

Work and Travel programına kimler katılabilir; 18 ile 24 yaş arasında olan, 4 yıllık bir fakültede örgün öğretim gören, minimum B1 İngilizce seviyesine sahip ve not ortalaması en az 2.0 olan herkes başvurabilir.

Work and Travel iş seçenekleri detaylı incelemesini yazımızın devamında bulabilirsiniz. Sponsor tarafından bulunan bu işler, İngilizce düzeyi ve ilgi alanlarına göre tercih edilmek üzere öğrencilere sunulur. Programa katılan öğrenciler, sunulan seçenekler arasından, kendi ilgi alanlarına ve programdan beklentilerine göre seçim yapabilir.

Work and Travel iş listesi içerisinden seçim yapmak, programa yeni kayıt yaptıran öğrenciler için kimi zaman kafa karıştırıcı olabilmektedir. İş seçimi yaparken, göz önünde bulundurmamız gereken en önemli husus, Work and Travel programından beklentilerimiz olmalıdır, çünkü programa dair beklentiler kişiden kişiye değişmektedir ve doğru iş seçimi yapabilmek için önceliklerimizi belirlemek önemlidir. Programa katılım amacının doğru analiz edilmesi, iş seçimi yaparken oldukça fayda sağlamaktadır. 

Work and Travel, içeriği bakımından, öğrencilere birçok fayda sağlamaktadır. Yabancı dil pratiği yapmak, maddi kazanç sağlamak, Amerika’da seyahat etme fırsatı, iş deneyimi edinmek, sosyal çevreyi geliştirmek bunlardan bazılarıdır. Work and Travel’da iş seçimi yaparken, bu kazanımların önem sırasını belirlemek ve bu doğrultuda seçim yapmak, programdan en yüksek verimi almamızı sağlayacaktır. Örneğin, çalışma süresi boyunca para biriktirip, Travel süresinde Amerika’yı gezmek isteyen bir öğrenci için, yaşam maliyetlerinin düşük olduğu, ek iş yapmak için elverişli, orta ölçekli bir eyalet seçmek uygun olacaktır. Çalışma periyodunun sonunda, öğrenci 1 ay süreyle istediği şekilde travel programı yapabilir. Programa katılma amacı, deneyim ve sosyalleşmek olan bir öğrenci için ise, sosyal imkanları fazla olan, daha büyük şehirler uygun olacaktır, bununla beraber yaşam giderleri de görece yüksek olacaktır. İş seçimi yaparken, öğrencinin çalışma kapasitesi de göz önünde bulundurulmalıdır. Örnek vermek gerekirse, önceliği maddi kazanç olan ve yoğun iş temposuna alışkın bir öğrenci için, housekeeping veya garsonluk gibi fiziksel efor gerektiren işler uygun olabilir, fakat programa katılma amacı sosyalleşmek ve genel anlamda iyi vakit geçirmek olan bir öğrenci için havuz başında veya eğlence parklarında çalışmak daha uygun olacaktır.

CEO Education olarak, geçmiş yıllarda New York, San Francisco, Los Angelas, San Diego, Washington DC, Seattle, Miami, Honululu( Hawaii)  gibi büyük şehirlerde ve öğrencilerimizin talepleri doğrultusunda Wisconsin, Michigan, Colorado, Ohio, Nevada, South Carolina, Idaho, Kentucky, Louisiana, Maine, Minnesota, Missouri, Oregon, Tennessee, Texas, Wyoming, Connecticut, Delaware  gibi eyaletlerde ki orta ölçekli şehirler de iş yerleştirmesi yaptık. Otel işlerimizden Hyatt Hotel, Sheraton, Hilton gibi zincir otellerde çalışan öğrencilerimiz, otel bünyesinde ek işler yaparak ek gelir elde etme imkanına sahip oldular. Yine, her yıl öğrencilerimiz arasında en çok tercih edilen işlerden birisi olan  New York eyaletinde bulunan Turning Stone Hotel & Casino iş seçeneğimiz öğrencilerimizin oldukça memnun kaldığı işlerden biridir. Otel bünyesinde sunulan ek iş imkanlarına ek olarak, işverenin sunduğu cazip konaklama imkanı sayesinde öğrencilerimiz haftalık ortalama $25 civarında konaklama ücreti öderler bu sayede öğrencilerimize maddi olarak oldukça avantaj sağlar. Washington DC bölgesinde, sunduğumuz cankurtaranlık işi ise otel ve site havuzlarında olduğu için eğlence parklarındaki yoğun çalışma temposunun aksine, oldukça konforlu bir iş olarak öne çıkmaktadır. İşyerinin hem merkezi lokasyonu, hem de overtime gibi ek imkanları sayesinde giden öğrencilerimizin memnun kaldığı, para biriktirip, aynı zamanda sosyalleşme imkanı bulabildiği Work and Travel’ın en kolay işleriden biridir. 

Work and Travel’da İş Sektörleri Nelerdir?

Work and Travel programı, Amerika’da bulunan sponsorların öğrencilere sunduğu bir çok iş seçeneğini kapsayan geniş bir yelpazeye sahiptir. Sektörler değişiklik göstermekle birlikte, genel hatları ile hizmet sektörüne dahil olan sezonluk işlerde çalışmak mümkündür. Ağır veya tehlikeli sayılabilecek işler, Work and Travel kapsamında yer almamaktadır. Work and Travel iş listesi, sponsorlar tarafından denetlenmekte, uygun görüldüğü takdirde öğrencilere sunulabilmektedir. Work and Travel meslekleri, garsonluk, cankurtaranlık, mağaza ve market personeli, eğlence parklarında çeşitli görevler (bilet satışı, stand görevlisi vb.), otel personeli (resepsiyonist, oda ve kat görevlisi, restaurant servis veya mutfak personeli), restaurant ve cafe çalışanı (garson, komi, mutfak personeli) olarak sıralanabilir. Bu işlere ek olarak, dondurma ve içecek satıcısı, bisiklet kiralama görevlisi, fotoğrafçılık gibi sezonluk işlerde de çalışmak mümkündür.

Work and Travel İş Seçenekleri

Lifeguard (Cankurtaranlık)

Amerika’da, bazı eyaletlerde yasa gereği havuzlarda lifeguard bulundurmak zorunludur. Bu sebeple, yaz sezonunda birçok öğrenci hem eğlence parklarında, hem de otel ve site havuzlarında cankurtaran olarak çalışmaktadır. Çalışma ortamı eğlenceli, çalışma şartları görece rahat ve ortam sosyalleşmek için uygun olduğundan Work and Travel Programı kapsamında en çok tercih edilen işlerden biridir. Aynı zamanda havuzların merkezi konumları ve yüksek saatlik ücretler, cankurtaranlık işini öğrenciler için cazip hale getirmektedir. Cankurtaran olabilmek için, temel seviyede yüzme bilmek ve şirket tarafından organize edilecek olan 3 günlük bir eğitime katılmak yeterlidir. Öğrenci, Amerika’da gerçekleşecek eğitim sonrasında, 2 yıl geçerli Red Cross Sertifikası almaya hak kazanır.

Saatlik  ücreti

: $16.70  (Overtime Mevcut, $25,05)

İngilizce Seviyesi

: Intermediate

Görevi

: Havuz düzenini ve güvenliğini sağlamak, havuz kurallarına uymayan insanları uyarmak, gerekli durumlarda müdahale etmek

Görev yeri

: Su parkları, Site ve Otel Havuzları

Housekeeper

Yaz sezonunda yoğun talep gören oteller, Work and Travel öğrencileri için bir çok iş imkanı sunmaktadır. Housekeeper olarak çalışan öğrenciler, saatlik ücretlere ek olarak bahşişler sayesinde maddi olarak oldukça kazançlı bir sezon geçirebilmektedir. Housekeeping işi, sabah erken saatlerde başlayıp, gün ortasında mesai bittiği için, ek iş yapmak isteyen öğrenciler için uygundur. Öğrenciler, kendileri 2. iş bulabilir, veya kalan zamanlarında aynı otelde farklı pozisyonlarda da çalışabilir. Housekeeping işinin erken bitmesi, günün geri kalanını sosyalleşerek geçirmek isteyen öğrenciler için de oldukça avantajlıdır. 

Saatlik  ücreti

: $12 - $22 + Bahşiş

İngilizce Seviyesi

: Low Intermediate

Görevi

: Otel odalarını temizlemeye ve düzenlemeye yardımcı olmak.

Görev yeri

: Oteller ve Moteller


Kasiyer

Mağaza, restoran veya kafelerde kasiyer olarak çalışmak, hem sosyal olarak aktif, hem de fiziki olarak yorucu olmadığı için öğrenciler tarafından sevilen işlerdendir. Bazı işletmelerde kasiyer olarak bahşiş almak da mümkündür. 

Saatlik  ücreti

: $12 - $16 + Bahşiş

İngilizce Seviyesi

: Upper Intermediate

Görevi

: Market ve Mağazalarda kasiyer olarak çalışmak

Görev yeri

: Marketler, Mağazalar ve Alışveriş merkezleri

Garson

Garsonluk işi, hem sosyal avantajları hem de yüksek maddi getirisi sebebiyle öğrenciler tarafından en çok tercih edilen işler arasındadır. Özellikle yoğun sezonlarda, bahşişlerle birlikte günlük $200’dan fazla kazanmak mümkündür. Amerika’da çalışma sistemi saatlik olduğu için, çalışma süresi öğrencinin talebi ve işverenin ihtiyacı doğrultusunda esnektir. Öğrenciler çalıştıkları saat kadar ücret alır, aynı oranda da bahşiş alarak yüksek gelir elde edebilir. 

Saatlik  ücreti

: $6 + Bahşiş ( Günlük kazanç $100-200$ )

İngilizce Seviyesi

: Advanced

Görevi

: Ürün siparişlerini almak ve servis yapmak

Görev yeri

: Restoranlar ve Oteller


Resepsiyon

Resepsiyon görevlisi olarak çalışmak, fiziki olarak yorucu olmayan, aynı zamanda İngilizce konuşma becerilerini ilerletmek isteyen öğrenciler için idealdir. Büyük otellerde resepsiyonda çalışan öğrenciler, boş vakitlerinde ekstra işler yapıp fazladan para kazanmak için otel yönetimine müraacat edebilir.

Saatlik  ücreti

: $12 - $25

İngilizce Seviyesi

: Advanced

Görevi

: Telefonlara bakmak ve rezervasyon almak

Görev yeri

: Oteller ve Moteller

 

Satış Danışmanı

Konuşma becerilerini geliştirmek, aynı zamanda sosyal bir çevrede insanlarla iletişim halinde olmak isteyen öğrenciler için oldukça uygun bir pozisyondur. Satış danışmanı olarak, mağazalarda ürün satış ve tanıtımı yapabilir, veya eğlence parkları, sahiller gibi kalabalık alanlarda, dondurma, içecek gibi ürünlerin satışını yapabilirsiniz. 

Saatlik  ücreti

: $12 - $19

İngilizce Seviyesi

: Upper Intermediate

Görevi

: Eğlence parkları veya AVM'lerde satış yapmak

Görev yeri

: Eğlence Parkları, Alışveriş Merkezleri, Mağazalar

Work and Travel'da İstenilen İşte Çalışılabilir Mi?

Program kapsamında, öğrencilere her yıl bir çok iş seçeneği seçeneği sunulmaktadır. Öğrenciler Work and Travel iş listesi içerisinden, ilgi alanları, maddi beklentileri veya gitmek istedikleri eyaleti göz önünde bulundurarak seçim yapabilir. Work and Travel programına kayıt olan öğrenciler, ingilizce düzeyleri seçtikleri iş için yeterli ve gidiş tarihleri işveren için uygun ise, istedikleri işyerlerini seçebilmektedir. 

Work and Travel'da İstenilen Eyalette veya Şehirde Çalışılabilir Mi?

Work and Travel programında, eyalet ve şehir seçimi, iş seçimi ile bağlantılıdır. Öğrenciler, sunulan işler arasından, istedikleri şehir veya eyaleti seçebilir. 

Work and Travel’da En Çok tercih Edilen İş Seçenekleri Nelerdir?

Work and Travel işleri arasında en çok tercih edilen seçenekler, cankurtaranlık( lifeguard) ve otel işleridir. Çalışma şartlarının diğer işlere kıyasla rahat oluşu ve saatlik ücretlerin yüksek olması sebebiyle cankurtaranlık bir çok öğrenci için ilk sırada yer almaktadır. Otel bünyesinde ek iş yapmak ve ek gelir elde etmek isteyen öğrenciler ise daha çok otel işlerini tercih etmektedir. Work and Travel en çok para kazandıran iş olarak ise, genellikle garsonluk tercih edilmektedir. Work and Travel işleri ve ücretleri, her yıl güncellenmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Work and Travel'da ikinci iş nasıl bulunur?

İkinci işi öğrencinin kendisinin bulması gerekmektedir. Bu işler, gittiği şehirde fast food restoranlarında, otellerde, eğlence parklarında veya mağazalarda kolaylıkla bulunabilir. İkinci bir işe başlamadan önce Sponsor onayı gereklidir.

Work and Travel ile ne kadar para kazanılır?

Sezona, çalışma saatlerine ve ikinci iş durumuna göre değişmekle birlikte, haftalık 40 saat çalışan bir kişi saatte 17.00 dolar kazanabilir. Tek işten yaklaşık olarak 10.000 dolara kadar kazanabilir. Ancak, mesai veya ikinci bir işle birlikte sezonluk kazanç 15.000 ile 20.000 dolar arasında bir gelir elde edilebilir.

Work and Travel günde kaç saat çalışır?

Net bir sınırlama olmamakla birlikte, ortalama çalışma saatleri 6 ila 8 saat arasında değişir, ancak 16 saate kadar çalışılabilir.

Paylaş

Accredited By: