İngiltere’de Üniversite Okumak: En İyi İngiltere Üniversiteleri 

İngiltere’de Üniversite Okumak: En İyi İngiltere Üniversiteleri 

Dünya çapında birçok uluslararası öğrenci, lise, lisans ve lisansüstü eğitim için İngiltere devlet üniversitelerini tercih etmektedir, en fazla tercih edilen şehir ise Londra’dır. Uluslararası derecelendirme kuruluşları tarafından yapılan anketlere göre Londra, öğrenci olmak için en iyi şehirler sıralamasında 1. sırada yer almaktadır. İngiltere Londra üniversiteleri, uluslararası öğrenciler arasında oldukça popülerdir. İngiltere’deki üniversitelerin başarı sıralaması ve mezuniyet sonrası kariyer imkanlarının yanı sıra, eğitim süresince sosyal hayatın getirileri, İngiltere’yi oldukça iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkarmaktadır. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, 2021-2022 dönemi itibariyle 559.825 uluslararası öğrenci eğitim amaçlı İngiltere’ye giriş yapmıştır. Eylül 2023 için ise bu sayı, 486,107 olarak açıklanmıştır. Bu uluslararası çeşitlilik, yabancı öğrenciler için ülkeye adaptasyonu kolaylaştırmakta, sosyal becerilerini geliştirmektedir. Ayrıca, İngiltere'deki dil okulları birçok öğrencinin İngiltere'de dil eğitimi alarak üniversite eğitimine başlamalarına olanak tanır. 2023 verilerine göre, 239,576 öğrenci dil eğitimi için İngiltere'ye gitmiştir.

İngiltere’de, birkaç özel okul hariç, tüm üniversiteler devlet üniversitesi konumundadır. İngiltere’de üniversite eğitim süresinin ortalama 3 yıl olması, diğer ülkelere kıyasla, hem bütçe hem de zaman bakımından öğrencilere avantaj sağlamaktadır. İngiltere’de üniversite okumak, sanılanın aksine Amerika, Kanada ve Avustralya’ya kıyasla, bütçe olarak yaklaşık %30-40 daha uygundur. Öğrencinin eğitimini daha kısa sürede tamamlaması ve iş hayatına atılması, aynı zamanda eğitim süresinde çalışma iznine sahip olması, hem maddi kazanç hem de deneyim adına ögrencileri bir adim ileri taşımaktadır. 

En İyi İngiltere Üniversiteleri

Başarı sıralamalarına göre, dünyanın en iyi 10 Üniversitesinin dağılımı şu şekildedir, 4 okul İngiltere’de, 4 okul Amerika Birleşik Devletlerinde, 1 okul İsviçre ve 1 okul Singapur’da bulunmaktadır. 

Eğitim alanında başarısı dünya çapında kanıtlanmış olan, İngiltere’nin en iyi üniversiteleri 1994 yılında bir araya gelerek, 24 okuldan oluşan ‘Russell Group’u kurmuştur, 2007 yılında ise Russell Group üniversiteler resmi bir kimlik kazanmıştır. Yazımızın devamında Russell Group ve İngiltere’nin en iyi üniversiteleri ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

İngiltere’nin en iyi üniversitelerinde ilk sırada, köklü tarihi ile bilinen University of Oxford ve Cambridge University bulunmaktadır. Her iki üniversite de benzerliklerinden ötürü zaman zaman ‘Oxbridge’ olarak  tanımlanmaktadır, nitekim Cambridge University, 1200’lü yıllarda, bazı anlaşmazlıklar neticesinde University of Oxford’tan ayrılan akademisyenler tarafından kurulmuştur ve benzer köklerden gelmektedir. 2024 yılı üniversite başarı sıralamasında hem İngiltere’de, hem de Dünyada birinci sırada ‘University of Oxford’ yer almaktadır, bazı yıllarda ise ilk sırada University of Cambridge görmek mümkündür. Her iki okula da kabul almak oldukça zordur, fakat University of Oxford’a kabul almak, University of Cambridge’e kıyasla biraz daha zor diyebiliriz. Her iki üniversite de, İngiltere’nin en prestijli okullarından oluşan Russell Group üniversitelere dahildir. 

University of Oxford’a başvuru yapabilmek için gereken lise programları; A level ve International Baccalaureate ( IB ) programlarıdır.  Eğer lise eğitimi sırasında bu programlar alınmamış ise sadece Lise Diploması, Özel kolej veya Anadolu Lisesi diploması ile yapılan başvurular okul tarafından değerlendirilmeye alınmaz.

Oxford Üniversitesi verilerine göre son 6 yılda, Türkiye’den Lisans derecesine kabul alan öğrenci sayıları;

Yıl

Başvuru Sayısı       

Kabul Alan Öğrenci Sayısı       

Eğitime Başlayan Öğrenci Sayısı

2017                

76

2

2

2018

87

10

7

2019

94

10

7

2020

103

9

8

2021

155

10

7

2022

165

16

13

University of Cambridge, ismini aldığı Cambridge şehrinde bulunur, Londra’ya tren ile yaklaşık 1 saat mesafededir. 2024 Dünya başarı sıralamasında 5. sırada, İngiltere üniversiteleri arasında başarı sıralaması ise 2. sırada yer almaktadır, 2023 Dünya başarı sıralaması ise 3 olarak belirlenmiştir, İngiltere üniversiteleri arasında başarı sıralamasında ise yine 2. sırada yer almaktadır. University of Cambridge için gereken lise programları; A level, International Baccalaureate ( IB ) veya en az 5 ve daha fazla Advanced Placement ( AP ) Dersleridir. Eğer lisede bu program alınmamış ise Lise Diploması, Özel kolej veya Anadolu Lisesi diploması ile yapılan başvurular okul tarafından değerlendirilmeye alınmaz.

En iyi İngiltere üniversiteleri arasında gösterilen bir diğer okul olan Imperial College, Londra’da bulunur ve İngiltere’nin en iyi 3. Üniversitesi olarak kabul edilir. 2024 Dünya başarı sıralamasında 6. sırada , 2023 Dünya başarı sıralamasında ise 10. sırada yer almaktadır. Öğrenciler için en iyi şehirler sıralamasında 1. sırada yer alan Londra’nın en iyi üniversitesi olarak kabul edilir. Başvuru yapabilmek için gereken lise programları; A level ve International Baccalaureate ( IB ) programlarıdır. UCL veya University Warwick foundation programlarını kabul eder fakat Imperial College’ın kendi foundation programı bulunmaz.

Yine Londra’da bulunan bir diğer üniversite olan University College London, kısaca UCL, İngiltere üniversiteleri başarı sıralamasında 4.sırada ve Dünya başarı sıralamasında 9. sırada yer almaktadır. Aynı zamanda en eski ve köklü Londra üniversitesi olarak kabul edilir. Okula başvuru yapabilmek için gereken lise programları; A level ve International Baccalaureate ( IB ) programlarıdır. Bazı bölümler foundation programı ile kabul etmektedir. Bu sayede, lisede A level veya International Baccalaureate ( IB ) almamış olan öğrenciler için de okula kabul şansı tanınmaktadır.

University of Edinburgh, Birleşik Krallık, Iskoçya’da bulunur. 425 yıllık tarihi ve 20 Nobel ödülü ile dünyanın en saygın üniversiteleri arasında yer almaktadır. İngiltere üniversiteleri başarı sıralamasında 5. sırada yer almaktadır. Dünya başarı sıralamasında ise 2010 yılında 9. sırada, 2023 yılında 29. sırada ve 2024 yılında 30. sırada yer almaktadır.

Kings College London, Londra’da bulunur ve İngiltere’nin en eski üniversiteleri arasında yer alan Londra üniversitesidir. Her yıl 70,000’den fazla lisans başvurusu ile, İngiltere’nin en popüler üniversiteleri arasında gösterilmektedir. İngiltere üniversiteleri başarı sıralamasında 6. sırada, 2024 Dünya başarı sıralamasında ise 38. sırada yer almaktadır. 

London School of Economics and Political Science (LSE), Londra’da bulunan en iyi İngiltere üniversiteleri arasındadır. LSE, sosyal bilimler alanında dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak gösterilmektedir, İngiltere hukuk üniversiteleri ve İngiltere işletme üniversiteleri içinde en iyi seçeneklerden biridir. İngiltere başarı sıralamasında 7. sırada, Dünya başarı sıralamasında ise 46. sırada yer almaktadır. 

University of Manchester, İngiltere üniversite başarı sıralamasında 8. sırada, Dünya başarı sıralamasında ise 51. sırada yer almaktadır. 2004 yılında, Manchester Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (UMIST) ile Victoria Üniversitesi'nin birleşmesiyle Manchester Üniversitesi bugünkü halini almıştır. ‘Red Brick University’ yani kırmızı tuğla üniversitesi olarak tanımlanan okullardan biridir. Red Brick University terimi, özellikle Victoria döneminde İngiltere'nin büyük şehirlerinde kurulan, çoğunlukla sanayi ve ticaret alanlarında eğitim veren üniversiteler için kullanılır. Bu okullar, sıkı akademik disiplini ve pratik uygulamalarla desteklenen eğitim programları ile ön plana çıkmaktadır.Bu yüzden, en iyi İngiltere mühendislik üniversiteleri arasında gösterilmektedir.

University of Bristol, İngiltere’nin en iyi 5 araştırma üniversitesinden biridir. İngiltere başarı sıralamasında 9., Dünya başarı sıralamasında ise 55. sırada yer almaktadır. High Fliers tarafından hazırlanan 2023 Yüksek Lisans Pazarı raporuna göre, University of Bristol mezunları, İngiltere’nin en prestijli 100 işvereni tarafından en çok tercih edilen 4. üniversitedir. Mezun istihdamında, ülke genelinde 7. sırada yer aldı. 

University of Glasgow, İskoçya’da bulunur, Birleşik Krallık genelinde başarı sıralaması 10, 2024 Dünya başarı sıralaması ise 87’dir. “Ekonominin Babası" ve "Kapitalizmin Babası" olarak bilinen Adam Smith’in eğitim aldığı ve eğitim verdiği okuldur, işletme okulu adını buradan alır ve ‘Adam Smith Business School’ işletme alanında oldukça saygın bir konuma sahiptir.

The University of Southampton, Londra’ya 2 saat mesafede bulunan Southampton kentinde yer alan The University of Southampton, İngiltere’nin önde gelen araştırma üniversitelerinden biridir, özellikle teknik ve mühendislik alanlarındaki başarısıyla ön plana çıkmaktadır. 130 farklı ülkeden gelen, 10.000’i aşkın uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. İngiltere’nin en iyi 12 okulu içerisinde gösterilmektedir, Dünya başarı sıralaması ise 97’dir.

University of Birmingham, University of Birmingham, akademik disiplini ve pratik uygulamaları da kapsayan eğitimi ile bilinen Red Brick (Kırmızı Tuğla) üniversiteleri arasında yer almaktadır. Bu sebeple çoğunlukla, bilim, mühendislik gibi uygulamalı alanlarda başarı elde etmiş olsa da, İşletme Fakültesi, İngiltere’nin en eski işletme okulu ünvanına sahiptir. Bilgisayar Bilimleri Fakültesi, 2014 yılında Guardian University Guide tarafından 1. seçilmiştir. Birleşik Krallık genelinde başarı sıralaması 12, 2022 Dünya başarı sıralaması ise 91 olarak belirlenmiştir. İngiltere en iyi mühendislik üniversiteleri arasındadır.

University of Sheffield, Uluslararası çeşitliliği oldukça yüksek olan University of Sheffield, 150’den fazla ülkeden gelen uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. İngiltere başarı sıralaması 13, dünya genelinde başarı sıralaması ise 105’tir. İstihdam odaklı güçlü yapısı ile, İngiltere’nin önde gelen araştırma üniversiteleri arasındadır. İngiltere mimarlık üniversiteleri arasında, University of Cambridge ve University of Bath’ten sonra en iyi 3. okuldur. 

University of Warwick, Coventry kentinde bulunan University of Warwick, İngiltere başarı sıralamasında 11., Dünya başarı sıralamasında ise 106. sırada yer almaktadır. Sosyal Bilimler alanında öne çıkan ve Oxbridge’i geride bırakan University of Warwick, 2020 yılında Good University Guide tarafından İngiltere’nin en iyi Ekonomi Bölümü ve en iyi Siyaset ve Uluslararası İlişkiler (Politics and International Studies (PAIS)) bölümü seçilmiştir. 

University of Leeds, Leeds şehrinde bulunan University of Leeds, 2024 QS Dünya Üniversite Sıralamasında 75. sırada, İngiltere başarı sıralamasında ise 11. sırada yer almaktadır. 2009 yılında, mühendislik ve teknoloji alanındaki çalışmaları dolayısıyla the Queen's Anniversary Ödülü'ne layık görülmüştür. 2022 yılında yayınlanan High Fliers Raporu’na göre University of Leeds, işverenler tarafından mezunları en çok tercih edilen 5 okul arasındadır. 

University of Nottingham, Dünya başarı sıralamasında 130. sırada bulunan University of Nottingham, Avrupa üniversiteleri sıralamasında ise 14. sırada bulunur. QS World University Rankings 2024 raporuna göre ise, dünya sıralaması 100. olarak belirlenmiştir. Özellikle İşletme ve Hukuk alanında başarıları ile ön plana çıkan University of Nottingham, mezun olduktan sonra öğrencilere sunduğu kariyer imkanları, iş yerleştirme ve staj programları ile mezunlarına destek olmaktadır. 

Queen Mary University of London, Londra’da bulunan Queen Mary University, The World University Ranking 2024 raporuna göre dünyanın en iyi 135., İngiltere’nin ise en iyi 21. üniversitesi seçilmiştir. İngiltere’nin önde gelen araştırma üniversitelerinden olan Queen Mary, İngiltere’nin en iyi 11. Hukuk Fakültesine ve, İngiltere’nin en iyi 8. Bilgisayar Bilimleri Fakültesine sahiptir. 

University of York, Dünya sıralaması 147. olan University of York, Hukuk, İşletme ve Bilgisayar Bilimleri bölümleri ile ön plana çıkmaktadır. Research Excellence Framework (REF 2021) raporuna göre, araştırma kalitesi bakımından İngiltere’de en iyi ilk 10 üniversite içerisinde yer almaktadır. Dünyanın en ünlü ekonomistlerinden olan Daron Acemoğlu, University of York, Matematiksel Ekonomi ve Ekonometri bölümünden mezun olmuştur. 

Lancaster University, QS World University Rankings 2024 dünya başarı sıralaması 122. olan Lancaster University, Avrupa’nın en iyi 34. üniversitesi seçilmiştir. The Complete University Guide ise, Lancaster University’i İngiltere’nin en iyi 10 üniversitesi arasında göstermektedir. Tasarım, Drama ve İşletme bölümlerinin başarısı ile ön plana çıkmaktadır. İstihdam oranı yüksek olan Lancaster University, mezunları işverenler tarafından en çok tercih edilen ilk 30 okul arasındadır. 

University of Liverpool, Red Brick üniversiteler arasında yer alan University of Liverpool, Bilgisayar Bilimleri, Mimarlık, Mühendislik, İşletme ve Kimya alanlarında İngiltere’nin en çok tercih edilen üniversiteleri arasındadır. İşletme Fakültesi, dünyada nadir bulunan 'triple crown' akreditasyonu olan AACSB, AMBA ve EQUIS tarafından altın standart akreditasyona layık görülmüştür. QS World University Rankings 2024 dünya başarı sıralaması 176. olan University of Liverpool, İngiltere başarı sıralamasında 29. sırada yer almaktadır. 

Newcastle University, QS World University Rankings 2024 raporuna göre Newcastle University dünya sıralaması 110., İngiltere başarı sıralaması ise 33. olarak belirlenmiştir. Bilgisayar Bölümü dünya genelinde ilk 100’de yer almaktadır. Aynı zamanda Russell Group kurucu üyelerinden olan Newcastle University, 2023 yılında Russell Group tarafından +5 QS Star derecesi ile ödüllendirilmiştir. 

Durham University, Durham University, Oxbridge’ten sonra, İngiltere’nin en eski ve köklü 3. üniversitesidir. İngiltere’nin en iyi üniversitelerinde ilk 10’da yer almaktadır. Dünya başarı sıralaması ise 174. olarak belirlenmiştir. 2018 yılında, İngiltere’nin en yüksek akademik ödülü olan ‘Queen's Anniversary Prize’ ödülüne layık görülmüştür.Dünya genelinde, sanat ve beşeri bilimlerde 39. sırada, hukuk bölümü 60. sırada, sosyal bilimlerde ise 81. sırada yer almaktadır. 

University of Exeter, Dünya başarı sıralaması 153. olan University of Exeter, Avrupa’nın en iyi 47. üniversitesi, İngiltere’nin ise en iyi 15. üniversitesi seçilmiştir. Harry Potter serisinin yazarı J. K. Rowling, Eski Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, University of Exeter’da eğitim almıştır. 

Cardiff University, QS World University Rankings 2024 raporuna göre, dünya başarı sıralaması 150, İngiltere başarı sıralaması ise 25. olarak belirlenmiştir. En ünlü fakülteleri olan, The School of Journalism ve Media and Cultural Studies bölümlerinin başarısı sebebiyle ‘Gazeteciliğin Oxbridge’i olarak anılmaktadır. 

Queen's University Belfast, İngiltere’de yaşam maliyeti en uygun şehir seçilen Belfast’ta yer alan Queen's University Belfast, başarı sıralaması dünya genelinde 202. sırada belirlenmiştir. Times and Sunday Times Good University Guide 2024 raporuna göre Diş Hekimliği alanında İngiltere’nin en iyi okulu seçilmiştir. Tarım, Gıda ve Veteriner Bilimleri alanında İngiltere’de 1. sırada, Eczacılık alanında 2. sırada, Hemşirelik alanında 4. sırada, Hukuk alanında ise 8. sırada yer almaktadır. 

İngiltere'nin en iyi Üniversiteleri güncel sıralamasını, Dünya sıralamaları ile aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Üniversite Adı

Şehir

İngiltere Sıralaması 2024      

Dünya Sıralaması 2024     

University of Oxford                                                       

Oxford                   

1

1

University of Cambridge

Cambridge

2

2

Imperial College

Londra

3

6

University College London (UCL)

Londra

4

9

University of Edinburgh

Edinburgh

5

29

Kings College London

Londra

6

38

London School of Economics and Political Science (LSE)            

Londra

7

46

University of Manchester

Manchester

8

51

University of Bristol

Bristol

9

55

University of Warwick

Warwick

10

67

University of Glasgow

Glasgow

11

87

University of Birmingham

Birmingham

12

91

University of Southampton

Southampton

13

97

University of Nottingham

Nottingham

14

100

University of Sheffield

Sheffield

15

105

Queen Mary University of London

Londra

17

135

University of York

York

18

147

Cardiff University

Cardiff

19

151

University of Liverpool

Liverpool

20

168

Newcastle University

Newcastle

21

173

Durham University

Durham

22

174

University of Exeter

Exeter

23

177

Queens University Belfast

Belfast

24

202


Bölümlere Göre En iyi İngiltere Üniversiteleri

         Makine Mühendisliği: 

              İngiltere Sıralaması           

Üniversite

1

University of Oxford

2

University of Cambridge

3

Imperial College London

4

University of Manchester

5

University College London (UCL)

6

University of Edinburgh

7

University of Southampton

8

University of Leeds

9

University of Bristol

=10

University of Birmingham

=10

University of Nottingham

=10

University of Sheffield


         Mimarlık:

              İngiltere Sıralaması           

Üniversite

1

University of Cambridge

2

University College London (UCL)

3

University of Edinburgh

4

Lancaster University

5

University of Manchester

6

University of Glasgow

7

University of Leeds

8

University of Sheffield

9

Cardiff University

10

Newcastle University

11

University of Reading

12

University of Nottingham

         Hukuk: 

              İngiltere Sıralaması           

Üniversite

1

University of Cambridge

2

University of Oxford

3

UCL

4

University of Edinburgh

5

London School of Economics and Political Science

6

King’s College London

7

University of Glasgow

8

University of Nottingham

9

University of Essex

10

Queen Mary University of London

11

University of Manchester

12

University of Birmingham

         İşletme, Ekonomi ve Yönetim Bilimleri:

              İngiltere Sıralaması           

Üniversite

1

University of Cambridge

2

University of Oxford

3

London School of Economics and Political Science

4

UCL (University College London)

5

University of Warwick

6

University of Manchester

7

University of Edinburgh

8

King’s College London

9

University of Nottingham

10

University of Reading

11

University of Birmingham

12

University of Glasgow


          Tıp:

               İngiltere Sıralaması          

Üniversite 

1

University of Oxford

2

University of Cambridge

3

Imperial College London

4

UCL

5

King’s College London

6

University of Edinburgh

7

University of Glasgow

8

University of Manchester

9

University of Bristol

10

University of Birmingham

         Bilgisayar Bilimleri:

               İngiltere Sıralaması          

Üniversite

1

University of Oxford

2

University of Cambridge

3

Imperial College London

4

University of Edinburgh

5

UCL

6

University of Manchester

7

King’s College London

8

Queen Mary University of London

9

University of Bristol

10

University of Warwick

Sıkça Sorulan Sorular

İngiltere’de okumak pahalı mı?

ABD ve Kanada'ya kıyasla İngiltere'de üniversite okumak daha uygundur. Okul konaklama ve yaşam maliyetleri için yıllık £25,000 bütçe yeterli olacaktır. Eğitim süresi 3 yıl olduğu için yaklaşık £75,000 bir bütçe yeterlidir.

Türkiyeden İngiltere’ye üniversiteye gidilir mi?

Evet, Türk öğrencilerin üniversite okumak için en çok tercih ettiği ülke, İngiltere yani Birleşik Krallık'tır.

Bristol üniversitesi kaçıncı sırada?

2024 QS Sıralaması'na göre 55. sıradadır ve İngiltere'nin en iyi beş araştırma üniversitesinden biridir.

İngiltere YKS istiyor mu?

Hayır, İngiltere üniversitelerine başvururken YKS puanı veya benzeri bir giriş şartı aranmaz

Paylaş

Accredited By: