İngiltere Konaklama ve Yaşam Maliyeti, Öğrenci Masrafları

İngiltere Konaklama ve Yaşam Maliyeti, Öğrenci Masrafları

İngiltere, eğitim alanında yetkinliği kanıtlanmış dünyaca ünlü üniversiteleri ve mezuniyet sonrası sunduğu iş fırsatları ile tüm dünyadan yabancı öğrencilerin ilgisini çekmektedir. Mezun olan öğrencilere sunduğu kariyer fırsatları, yüksek gelir imkanı ve ülkenin refah yaşam standartları, uluslararası öğrenciler için İngiltere’yi gözde bir lokasyon haline getirmektedir.

İngiltere’de yaklaşık 10 civarında özel Üniversite vardır, onun dışında geri kalan üniversiteler devlet okulu statüsündedir ve tüm öğrenciler için eğitim ücretlidir. Hükümetin ve okulların uluslararası öğrencilere sağladığı burslar mevcuttur. Eğitim yılı 2 dönem olmak üzere; yıllık ücretler 14-15.000 Sterlin’den başlamaktadır. İngiltere'de Üniversite eğitimi genellikle 3 yıl, yüksek lisans (Master) eğitimi ise 1 yıl sürmektedir.

İngiltere'de Üniversite okumak isteyen uluslararası öğrenciler için, eğitim süresince okul ve yaşam maliyetlerinin ne olacağı ise merak konusu olmaktadır.

İngiltere'de Konaklama ve Yaşam Maliyeti;

Eğitim süresince, öğrencilere yasal olarak haftada 20 Saat, mezun olduktan sonra ise 2 yıl sınırsız çalışma izni verilmektedir. Saatlik ücretler şehirlere göre değişmekle birlikte 11-15£ arasındadır. Eğitimi sırasında part-time işte çalışan bir öğrenci, barınma ve gıda masraflarını rahatlıkla karşılayabilmektedir.

Genel bir tablo çizmemiz gerekirse, Londra'da dışında, Üniversite okuyan bir öğrenci için aylık £1023 civarında bir harcama öngörebiliriz, ancak Londra merkezinde yaşayan bir öğrenci aylık konaklama va yaşam giderleri için £1334 gibi bir bütçe ayırması gerekir. Bu harcamaları ise şu şekilde detaylandırabiliriz;

1. Barınma: Kiralar büyük şehirlerde, özellikle Londra gibi metropollerde görece daha pahalıdır. İngiltere’de ortalama bir dairenin aylık kirası 800£ ile 1,500£ arasında değişebilir. Öğrenciler için oda kiralamak oldukça yaygın ve uygun bir alternatiftir, oda kiralama ücretleri aylık 300£'den başlamaktadır.

2. Gıda: Beslenme alışkanlıklarına göre değişmekle birlikte, İngiltere’de gıda fiyatları çoğunlukla ulaşılabilir düzeydedir. Restorantta tercih edeceğiniz bir öğün için harcamanız 7£’den başlayabilir. Market fiyatları ise daha makuldür. Bir kaç örnekle açıklamak gerekirse 1 litre süt 1.23£, 1 kg kırmızı et 10.50£, 1 adet yumurta 0,24£ ve 500 gr ekmek 1.22£ olarak satılmaktadır.

3. Ulaşım: Özellikle büyük şehirlerde toplu taşıma kullanımı yaygındır. Aylık toplu taşıma kartı yaklaşık £100 ila £200 arasında değişebilir. Küçük şehirlerde ise öğrenciler genellikle bisiklet kullanmayı tercih etmektedir.

4. Sağlık: İngiltere'de Ulusal Sağlık Hizmeti ücretsizdir, ancak bazı ilaçlar, diş hizmetleri ve gözlük gibi ek sağlık hizmetleri ücrete tabiidir.

5. Faturalar: Elektrik, su, doğalgaz gibi temel hizmetler için aylık fatura masrafları ortalama 100-250£ aralığındadır.

rınma ve gıda masraflarını rahatlıkla karşılayabilmektedir.


Yaşam Maliyetlerine Göre İngiltere Şehirleri

Londra

İngiltere’nin kalbi Londra’da şehir merkezi ve çevresinde kira fiyatları oldukça değişkendir. Toplu taşıma ağı oldukça geniş ve hızlı olduğu için öğrenciler genellikle şehir merkezinin dışındaki semtleri tercih etmektedir. Ortalama 700-1000£ oda kiralamak için yeterlidir. Bir restoranda yiyeceğiniz öğün için minimum tutar 7-8£, aylık gıda-market alışverişi için ise ortalama ayırmanız gereken bütçe 150-200£ civarındadır. Ulaşım için aylık ortalama 150 Sterlin, faturalar için ise 100-150 Sterlin bandından bir gider söz konusudur. Ortalama 1000-1500£ bir öğrencinin Londra’da yaşaması için yeterli olacaktır.

Manchester

Manchester, Ingiltere’nin kuzeybatısında bulunan, görece uygun yaşam maliyetleri ile öğrenciler tarafından sıkça tercih edilen bir şehirdir. Londra’ya kıyasla, barınma ve gıda fiyatları oldukça uygundur. Manchester’da oda kiralama ücretleri 400-600£ arasındadır. Gıda, fatura ve ulaşım giderleri ile birlikte Manchester’da aylık yaşam maliyeti 700-1000£ civarındadır.

Bristol

Şehir hayatında yaratıcılık ve sanatın ön planda olduğu Bristol, uygun yaşam maliyetlerinin yanı sıra, sunduğu sosyal imkanlar sayesinde hem uluslararası öğrenciler hem de İngiltere vatandaşları için oldukça gözde bir lokasyondur. Barınma, gıda, fatura ve ulaşım giderleri için aylık ortalama 700-1000£ Bristol’de yaşamak için yeterlidir.

Oxford

Londra’ya 80 km mesafede bulunan ve Oxford Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan Oxford, öğrenci nüfusunun yoğunluğu sebebiyle, bir nevi ‘öğrenci şehri’ olarak şekillenmiştir. Turistik yapısı ve sosyal imkanları ile oldukça popüler olan Oxford için bir öğrencinin barınma, gıda, ulaşım ve faturalar için aylık harcaması ortalama 800-1200£ bandındadır.

Cambridge

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Cambridge Üniversitesi ile tanınan şehir, dikkate değer sayıda öğrenci nüfusuna sahiptir. Yaşam maliyetleri açısından Londra’dan sonra Ingiltere’de en pahalı 2. şehir konumundadır.  Aylık konaklama masrafı 500-700£ arasında olup, gıda, ulaşım ve faturalar için öngörülen bütçe 400-600 Sterlin’dir.

 

York 

İyi korunmuş tarihi dokusu ve festivalleri ile ünlü York, yaşam maliyetleri açısından uygun sayılabilecek şehirlerden biridir. Yüz ölçümü olarak küçük ve coğrafi olarak düz olması York şehrinde bisiklet kullanımını yaygınlaştırmıştır, bu sebeple ulaşım kolay ve masrafsızdır. Konaklama, gıda ve faturalar için aylık ortalama 700-1000£ yeterli olmaktadır.

 

Sheffield

Ingiltere’nin en fazla yeşil alana sahip şehri olarak da bilinen Sheffield, yoğun öğrenci nüfusu ile uluslararası kültürel bir atmosfere sahiptir. Yaşam maliyetleri açısından İngiltere’de uygun şehirler arasında sayılabilir. Barınma, gıda, ulaşım ve faturalar ile birlikte aylık ortalama 700-1000£ civarında bir bütçe yeterlidir.

Leeds 

Batı Yorkshire bölgesinde bulunan Leeds birçok uluslararası ve yerli öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Leeds Üniversitesi’nin verilerine göre, 137 ülkeden 14,400 uluslararası öğrenci Leeds şehrinde eğitim almaktadır. İngiltere’nin diğer şehirlerine kıyasla konaklama ve yaşam giderleri bakımından uygun olan Leeds, sosyal ve kültürel anlamda oldukça aktif bir şehirdir. Aylık ortalama 700-1000£, konaklama, gıda, ulaşım ve faturalar için yeterlidir.


Durham

Tarihi dokusu ve doğal güzelliklerinin yanı sıra, yaşam maliyetleri açısından da İngiltere’de yaşamak için en uygun şehirlerden olan Durham, uluslararası öğrenciler tarafından oldukça sık tercih edilmektedir. Şehir merkezinde tek odalı bir dairenin aylık kirası 500-600£ civarında iken, şehir merkezinin dışında aylık 300£ karşılığında daire kiralamak mümkündür. Yaşam giderleri ile birlikte aylık ortalama 500-800£ Durham’da yaşamak için yeterlidir. 

Sehir

 

Şehir merkezinde bir odalı dairenin aylık kirası

 

 

Bütçeli bir restoranda yemek

 

 

 

Aylık ulaşım  

Londra

 

2.037 GBP

 

 

19 GBP

 

 

 

161 GBP

Manchester

 

949 GBP

 

 

60 GBP

 

 

 

77 GBP

Liverpool

 

792 GBP

 

 

60 GBP

 

 

 

70 GBP

Birmingham

 

825 GBP

 

 

50 GBP

 

 

 

55 GBP

Oxford

 

1.295 GBP

 

 

13 GBP

 

 

 

74 GBP

Cambridge

 

1.286 GBP

 

 

15 GBP

 

 

 

67 GBP

York    850 GBP   82.50 GBP    55 GBP
       

İngiltere'de En Yaygın Olan, Düşük Fiyatlı Süpermarketler:  
Aldi   
Lidl  
Tesco  
Ortalama Fiyatlı Süpermarketler  
Asda   
Morrisons  
Sainsbury  
Yüksek Bütçeli Süpermarketler  
Waitrose  
Ocado  

Sıkça Sorulan Sorular

İngiltere'de yaşamak için ne kadar bütçe gerekir ?

İngiltere'de Üniversite okuyan birisi için aylık ortalama olarak minimum £1,000 ila £1,500 arası bir bütçe yeterli olacaktır.

İngiltere'de asgari ücret ne kadar?

2024 yılı, güncel saatlik asgari ücret £11.44 olarak belirlenmiştir.

İngiltere'de ne kadar maaş yeterli olur ?

Aylık £2,400-£3.200 arasında bir gelir, İngiltere'de rahat bir yaşam için yeterli olur

İngiltere'de ortalama aylık maaş ne kadar?

İngiltere'de Üniversite mezunu bir kişinin yıllık ortalama geliri yaklaşık £38,500 civarındadır ve bu miktar £90.000'e kadar çıkabilir.

Paylaş

Accredited By: