£18.720 - £42.700
Cranfield University
1946 yılında College of Aeronautics (Havacılık Koleji) olarak kurulan Cranfield University, dünyanın yalnızca lisansüstü eğitim veren birkaç üniversitesinden biridir. Cranfield University, İngiltere'de mühendislik, teknoloji ve işletme alanlarında dünya çapında tanınan, kendine özgü bir yüksek öğretim kurumudur. Kurum, lisans (undergraduate) programı sunmaz; tüm eğitim portföyü yüksek lisans (MSc, MBA) ve doktora (PhD) düzeyindedir. Bu yapı, Cranfield'ı araştırma yoğunluğu ve sektörel uzmanlık açısından son derece odaklı bir kurum hâline getirir. Cranfield University, sektörle iç içe eğitim modeli ve yüksek istihdam performansıyla öne çıkan bir tercihtir.
Üniversite, İngiltere'nin Bedfordshire bölgesinde, Milton Keynes ve Bedford'a yakın bir kampüste yer alır. Cranfield, kendi havalimanını ve pistini işleten dünyadaki tek üniversitedir; bu altyapı, havacılık ve ulaştırma araştırmaları için eşsiz bir laboratuvar işlevi görür. Kampüs, öğrencilerin gerçek endüstriyel ekipmanlarla, rüzgâr tünelleriyle, uçuş simülatörleriyle ve ileri üretim tesisleriyle doğrudan çalışabildiği uygulamalı bir öğrenme ortamı sunar.
- Kuruluş: 1946 (College of Aeronautics); 1993'te Royal Charter ile Cranfield University
- Konum: Cranfield, Bedfordshire, İngiltere
- Eğitim düzeyi: Yalnızca lisansüstü (yüksek lisans ve doktora)
- Uzmanlık alanları: Havacılık ve uzay, ileri üretim, otomotiv, savunma, enerji, su ve çevre, işletme ve yönetim
- Ayrıcalık: Kendi havalimanına sahip tek üniversite; 6 kez Queen's Anniversary Prize sahibi
Cranfield University Dünya ve UK Başarı Sıralaması
Cranfield University, genel üniversite sıralamalarından çok konu bazlı (subject) sıralamalarda değerlendirilir; çünkü lisans programı olmayan, tamamen uzmanlaşmış bir kurumdur. En güncel resmî verilere göre Cranfield'ın öne çıkan başarı sıralamaları şunlardır:
Dünya Sıralaması (Global)
- Dünyada 55. — Makine ve Havacılık Mühendisliği, QS World University Rankings 2026
- Dünyada ilk 100 — Çevresel etki, QS World University Rankings 2026
- Dünyada ilk %10 — Sürdürülebilirlik alanında
- Dünyada ilk 140 — İşletme ve Yönetim çalışmaları, QS 2026
- MBA programı dünyada ilk %20 — QS Global MBA Rankings 2026
UK (İngiltere) Sıralaması
- İstihdam edilebilirlikte İngiltere'de 8. — Center for World University Rankings (CWUR) 2025
- Makine ve Havacılık Mühendisliğinde İngiltere'de 5. — QS 2026
- Tam zamanlı MBA'de İngiltere'de 6. — Financial Times MBA Rankings 2026
- Yönetim MSc'de İngiltere'de 5. — Financial Times Masters in Management 2025
- İşletme okulu İngiltere'de ilk 5 — Financial Times European Business School Rankings 2025
Araştırma kalitesi açısından da Cranfield güçlü bir konumdadır: REF 2021 (Research Excellence Framework) değerlendirmesinde araştırmalarının %88'i "dünya lideri" veya "uluslararası düzeyde mükemmel" olarak derecelendirilmiştir. Bu sonuçlar, Cranfield University'nin İngiltere'de yüksek lisans ve doktora için neden güçlü bir akademik tercih olduğunu açıkça ortaya koyar.
İstihdam Oranları ve Mezuniyet Sonrası Kariyer Olanakları
Cranfield University'nin en güçlü yönlerinden biri, mezunlarının iş dünyasına hızlı ve yüksek düzeyde entegre olmasıdır. Üniversite, İngiltere'de istihdam edilebilirlik alanında 8. sırada (CWUR 2025) yer alır. Sektör odaklı müfredat, mezunların "iş dünyasına hazır" (business-ready) olarak yetişmesini sağlar.
Cranfield School of Management'ın tam zamanlı MBA programı, Financial Times sıralamalarında kariyer ilerlemesi (career progression) açısından Avrupa'da 2. sırada gösterilmiştir. Bu, mezunların programdan sonra pozisyon, sorumluluk ve gelir açısından hızla yükseldiğinin somut bir göstergesidir. Cranfield mezunları; havacılık, savunma, otomotiv, enerji, danışmanlık, finans ve tedarik zinciri yönetimi gibi yüksek gelirli sektörlerde üst düzey teknik ve yönetsel rollerde görev alır.
Üniversitenin sunduğu kariyer avantajları arasında staj imkânları, sektörle ortak yürütülen tez projeleri, şirket sponsorlu araştırmalar ve güçlü bir mezun ağı bulunur. Öğrenciler eğitimleri sırasında gerçek endüstriyel problemler üzerinde çalışarak henüz mezun olmadan sektör deneyimi kazanır.
Cranfield University'nin İş Birliği Yaptığı Şirketler
Cranfield University, dünya genelinde yaklaşık 1.500 kuruluşla araştırma, staj ve mezun istihdamı temelinde iş birliği yürütür. Bu geniş ağ, öğrencilere doğrudan sektöre açılan bir kapı sunar. Cranfield'ın resmî stratejik ortakları arasında dünyanın önde gelen mühendislik, havacılık, savunma ve tüketim devleri yer alır:
- Havacılık ve savunma: Airbus, Boeing, BAE Systems, Rolls-Royce, SAFRAN, Thales, Spirit AeroSystems, Babcock, AWE, Dstl
- Endüstri ve teknoloji: Siemens
- Hızlı tüketim ve su yönetimi: PepsiCo, Procter & Gamble, Severn Trent
Bu şirketlerle kurulan ilişkiler; ortak laboratuvarlar, sponsorlu yüksek lisans projeleri, staj programları ve doğrudan işe alım fırsatları biçiminde öğrencilere yansır. Airbus ile imzalanan "geleceğin becerileri" iş birliği gibi anlaşmalar, Cranfield mezunlarının global şirketlerin öncelikli tercihleri arasında yer almasını sağlar.
En Çok Tercih Edilen Cranfield Yüksek Lisans (Yüksek Lisans / MSc & MBA) Bölümleri
Cranfield University'nin en çok tercih edilen ve uluslararası sıralamalarda öne çıkan yüksek lisans bölümleri şunlardır:
- Aerospace Vehicle Design MSc — Uçak tasarımı, aerodinamik ve yapısal mühendislik alanında dünyanın en köklü programlarından biri; havacılık sektörüne doğrudan hazırlar.
- Full-time MBA — Financial Times sıralamasında İngiltere'de 6., Avrupa'da kariyer ilerlemesinde 2.; deneyimli profesyoneller için yoğun liderlik ve yönetim programı.
- Management MSc — FT Masters in Management 2025'te İngiltere 5.; yönetim kariyerine giriş yapmak isteyen genç mezunlar için idealdir.
- Logistics and Supply Chain Management MSc — QS 2026'da dünyada 15., İngiltere'de 3.; tedarik zinciri ve lojistik alanında global bir referans programdır.
- Finance MSc — FT Masters in Finance sıralamasında dünyada ilk 50; finans sektörüne yönelik uygulamalı bir programdır.
- Strategic Marketing MSc — QS Masters in Marketing 2026'da dünyada 25.; stratejik pazarlama ve marka yönetimine odaklanır.
- Aviation, Space & Otomotiv MSc Programları — Havacılık yönetimi, uzay mühendisliği ve ileri motorsporu/otomotiv alanlarında sektöre özel uzmanlaşma imkânı.
- Su, Çevre ve Temiz Enerji MSc Programları — Su yönetimi, çevre teknolojileri, hidrojen ve temiz enerji alanlarında sürdürülebilirlik odaklı programlar.
Cranfield University Eğitim Ücretleri
Cranfield University'de eğitim ücretleri; seçilen bölüme ve programın süresine göre değişiklik gösterir. Üniversitenin resmî 2026-2027 ücret tarifesine göre uluslararası (overseas) öğrenciler için yüksek lisans ücretleri en düşük yıllık 18.720 £ (örneğin Data Science and AI for Sustainability) ile en yüksek yıllık 42.700 £ (örneğin Guided Weapon Systems, Explosives Ordnance Engineering) arasında değişmektedir.
Ücretler her akademik yıl güncellendiği için, seçtiğiniz bölüme ait en doğru ve güncel rakam için üniversitenin resmî sayfasını incelemenizi öneririz. Güncel eğitim ücretleri için: Cranfield University resmî ücret ve bölüm sayfası.
CEO Education ile Cranfield University'ye Ücretsiz Başvuru Danışmanlığı
İngiltere'de yüksek lisans başvuru süreci; program seçimi, başvuru belgelerinin hazırlanması, referans ve niyet mektubu (SOP) düzenlenmesi ve vize işlemleri gibi çok aşamalı bir süreçtir. CEO Education, Cranfield University de dahil olmak üzere İngiltere'deki üniversitelere lisans ve yüksek lisans başvurularında tamamen ücretsiz akademik ve vize danışmanlık hizmeti sunar. CEO Education'ın danışmanlık hizmeti öğrenciye ek maliyet getirmez. Sunulan destekler arasında şunlar yer alır:
- Doğru program ve üniversite seçimi
- Başvuru belgelerinin hazırlanması ve kontrolü
- Niyet mektubu ve referans yazımı desteği
- Kabul sonrası oryantasyon ve konaklama yönlendirmesi
- Öğrenci vizesi başvuru sürecinin baştan sona yönetilmesi
Cranfield University'de yüksek lisans yapma hedefinizi gerçeğe dönüştürmek için CEO Education'ın uzman danışman kadrosuyla iletişime geçebilir, süreci baştan sona ücretsiz destekle yürütebilirsiniz. İngiltere'de yüksek lisans yolculuğunuza doğru adımla başlamak için sayfa sonundaki iletişim bilgilerinden bize ulaşın.
CEO Education ile İletişime Geçin
Cranfield University ve İngiltere'deki diğer üniversitelere ücretsiz lisans ve yüksek lisans başvuru danışmanlığı için bize ulaşın.
WhatsApp: 0530 828 13 14 Merkez Ofis: 0505 929 42 36Danışmanlık hizmetimiz ücretsizdir; ödemeler doğrudan okula yapılır.
Bu içerik, resmî ve güvenilir kaynaklardan derlenen en güncel verilere dayanarak hazırlanmıştır. Sıralama ve istihdam verileri periyodik olarak güncellenmektedir.
Düzenlenme tarihi: 24 Temmuz 2026
İçerik üreticisi: Koray Görgüç — Program Koordinatörü, CEO Education
Sıkça Sorulan Sorular
Cranfield University lisans (undergraduate) programı sunuyor mu?
Hayır. Cranfield University, dünyanın yalnızca lisansüstü eğitim veren birkaç üniversitesinden biridir ve lisans programı sunmaz. Tüm eğitim portföyü yüksek lisans (MSc, MBA) ve doktora (PhD) düzeyindedir. Lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler, önce başka bir İngiltere üniversitesinde lisansını tamamlayıp ardından Cranfield'da yüksek lisans yapabilir; bu planlama için CEO Education ücretsiz destek verir.
Cranfield University dünya ve UK sıralamasında kaçıncı?
Cranfield, konu bazlı sıralamalarda öne çıkar. Makine ve Havacılık Mühendisliğinde QS 2026'ya göre dünyada 55., İngiltere'de 5. sıradadır. İstihdam edilebilirlikte CWUR 2025'e göre İngiltere'de 8., tam zamanlı MBA'de Financial Times 2026'ya göre İngiltere'de 6. sıradadır.
Cranfield University'nin en güçlü ve en çok tercih edilen bölümleri hangileri?
Havacılık ve uzay mühendisliği, ileri üretim, otomotiv, savunma, su ve çevre, temiz enerji ile işletme/yönetim (MBA, Yönetim, Finans, Tedarik Zinciri, Stratejik Pazarlama) Cranfield'ın en güçlü alanlarıdır. Özellikle Aerospace Vehicle Design MSc ve Full-time MBA dünya çapında referans programlardır.
Cranfield mezunlarının iş imkânları ve istihdam oranları nasıl?
Cranfield, İngiltere'de istihdam edilebilirlikte 8. sıradadır (CWUR 2025) ve MBA programı kariyer ilerlemesinde Avrupa'da 2. gösterilmiştir (Financial Times). Mezunlar; havacılık, savunma, otomotiv, enerji, finans ve danışmanlık sektörlerinde Airbus, Boeing, Rolls-Royce, BAE Systems, Siemens gibi küresel şirketlerde üst düzey rollerde görev alır.
Cranfield University eğitim ücretleri ne kadar?
Resmî 2026-2027 tarifesine göre uluslararası öğrenciler için yüksek lisans ücretleri yıllık 18.720 £ ile 42.700 £ arasında değişir; UK öğrenciler için ücretler 12.370 £'dan başlar. Ücretler bölüme göre değişir ve her yıl güncellenir; en doğru bilgi için üniversitenin resmî ücret sayfasını inceleyin.
Cranfield University'ye başvuru nasıl yapılır?
Başvuru; program seçimi, transkript ve diploma, İngilizce yeterlilik belgesi (IELTS vb.), niyet mektubu ve referanslardan oluşan çok aşamalı bir süreçtir. CEO Education, tüm bu süreci ve öğrenci vizesi başvurusunu baştan sona ücretsiz olarak yönetir.
CEO Education danışmanlık hizmeti için ücret alıyor mu?
Hayır. CEO Education'ın akademik ve vize danışmanlığı tamamen ücretsizdir. Öğrenciler CEO Education'a herhangi bir ödeme yapmaz; tüm eğitim ödemeleri doğrudan okula yapılır.