Work and Travel Yapacak Öğrenciler için Gezi Rehberi

Work and Travel Yapacak Öğrenciler için Gezi Rehberi

Work and Travel, tüm dünyadan binlerce öğrencinin katılımı ile her yıl yaz aylarında düzenlenen bir kültürel değişim programıdır. Work and Travel kapsamında Ceo Education tarafından ayarlanan sezonluk işlerde çalışarak para kazanan öğrenciler, program sonunda 1 ay süren Travel sürecinde Amerika’yı keşfetme fırsatı bulmaktadır. Çalışma ve seyahat imkanını bir arada sunan Work and Travel, çok yönlü bir program olması sayesinde programa katılan çoğu öğrencinin beklentilerini karşılamaktadır. 3 ay süren ‘’Work’’ (çalışma) periyodunu tamamlayan öğrenciler, birikimleri ile 1 ay kadar sürebilen ‘’Travel’’ gezisine başlamaktadır. Normal şartlarda maddi olarak çoğu öğrenci için zorlayıcı sayılabilecek bu süreç, Work and Travel işleri sayesinde oldukça kolaydır. Çünkü öğrenciler 3 ay boyunca dolar üzerinden maaş alır ve program sonunda Amerika’da haftalarca seyahat etmek için yeterli birikime sahip olur. Çalışılacak işe, lokasyona ve çalışma saatlerine göre değişiklik göstermekle birlikte, Work and Travel kazancı $5.000 ila $20.000 arasında olabilir.

Dünya çapında oldukça popüler olan Work and Travel, birçok kişi için ilgi çekicidir, fakat Work and Travel’a kimler katılabilir sorusunun cevabı yalnızca üniversite öğrencileridir. Programa katılabilmek için 18-25 yaş aralığında olmak gerekir.

Amerika, yüzölçümü olarak ülkemize kıyasla oldukça büyük bir alana sahiptir. Bu sebeple, Travel sürecini akılcı şekilde planlamak, öğrencilerin tatilden en yüksek verimi almasını sağlayacaktır. Bu noktada, öğrencinin vermesi gereken ilk karar, Doğu veya Batı yakasını tercih etmek olacaktır, her iki bölgeyi de gezmek pek tabii mümkündür, fakat bu durum öğrenciler için maliyeti yüksek olmasının yanı sıra oldukça yorucu olabilir. Work and Travel gezi rehberi yazımızda, Amerika'da gezilecek yerler ve ihtiyacınız olabilecek diğer tüm bilgileri bulabilirsiniz. Travel gezisine işyerlerinin bulunduğu eyaletten başlayan çoğu öğrenci, ülkesine döneceği uçuşun yapılacağı havaalanında gezisini sonlandırır. Bunu göz önünde bulundurarak, görmek istediğiniz lokasyonları kapsayan bir rota oluşturup, dönüş biletinizi bu rotanın sonunda bulunan eyaletten almanız tavsiye edilir.

Travel süreci, öğrenciler tarafından bireysel olarak planlanabileceği gibi, turistik geziler düzenleyen tur şirketleri ile de yapılabilir. Binlerce öğrencinin Work and Travel sonunda Travel planı yapması, Amerika’da bu ihtiyaca yönelik turizm sektörünün de gelişmesini sağlamıştır. Öğrencinin talebine göre katılabileceği günübirlik, haftalık, hatta 1 ay süreli Amerika turları mevcuttur. Bu turlara katılmak organizasyon adına büyük kolaylık sağlasa da, bir çok öğrenci bireysel gezileri tercih etmektedir.

Bunun başlıca sebeplerinden biri, benzer yaş grubunda bir çok öğrenci ile arkadaşlık kurmaları ve seyahati birlikte planlamaları, travel süresince daha özgür bir rota çizebilmektir.

Amerika’da Gezilecek Yerler

Ülkenin büyüklüğü ve imkanların çeşitliliği göz önünde bulundurulduğunda, Amerika gezilecek yerler sonsuz bir liste olarak karşımıza çıkmaktadır. Binlerce katılımcının her birine hitap edecek bir çok şehir, etkinlik, doğal güzellik ve tatil beldesi bulmak mümkündür. Çalışma periyodunu tamamlayan öğrenciler, travel sürecini planlarken Amerika'nın gezilecek yerleri ile ilgili araştırma yapmalı, kendine en çok hitap edeceğini düşündüğü lokasyonları bulmalıdır. Ceo Education tarafından hazırlanan Amerika gezi rehberi, bu süreci planlarken ihtiyacınız olabilecek tüm detaylara yer vermektedir.

Doğu Yakası Gezilecek Yerler

Amerika’nın doğusunda ve Atlantik okyanusu kıyısında bulunan bölge ‘’Doğu Yakası’’ olarak adlandırılmaktadır. Doğu Yakasında bulunan eyaletler, New York, Florida, California, Texas, Massachusetts, Pennsylvania, Illinois, Ohio, Georgia, New Jersey, Virginia, North Carolina, Michigan, Washington, Arizona, Colorado, Tennessee, Indiana, Missouri, Washington DC, Vermont, Virginia ve Wisconsin olarak sıralanabilir.

Doğu Yakası, özellikle ABD’nin kuruluşuna dayanan tarihi mimarisi ve Avrupa’yı anımsatan mimari ve kültürel yapısı ile Batı yakasından ayrılır. Amerika’nın erken dönem tarihi yapıları, New York, Washington DC gibi kültürel kimliğini oluşturan şehirleri Doğu Yakası eyaletlerinde görülebilir. Nüfus yoğunluğu, Batı Yakasına kıyasla daha fazladır.

New York

Amerika’nın en kalabalık, aynı zamanda Amerika ruhunu en iyi yansıtan şehri şüphesiz New York City’dir. Work and Travel’a katılan bir çok öğrenci New York’u gezi listesinin en başına koymaktadır. New York’u gezmek isteyen öğrenciler için New York gezi rehberi yazımız oldukça faydalı olacaktır.
Dünyaca ünlü ABD’nin sembol yapıların başında gelen Özgürlük Heykeli New York’ta görülebilir. Amerikan yaşam tarzını deneyimlemek isteyen, şehir hayatına ilgi duyan öğrenciler için New York gezilecek yerler uzun bir liste gerektirir, fakat görülmesi gereken başlıca lokasyonlar şu şekildedir;

 •  Times Square
 •  Statue of Liberty
 •  Central Park
 •  Empire State Building
 •  Metropolitan Museum
 •  Brooklyn Bridge

New York gezilecek yerleri travel süresinde bitirmek pek mümkün değildir, her sokağında farklı bir deneyim barındıran New York'ta gezilecek yerler mutlaka önceden araştırılmalıdır. Bu sebeple öğrencilerin gitmeden önce, ilgi alanlarına göre filtreleme yapmasını öneriyoruz.

Miami

Florida eyaletinde bulunan Miami, Atlantik Okyanus’u kıyısında bulunur ve bölgenin en çok turist çeken tatil beldesidir. Dünyaca ünlü plajları, her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır. Beyaz kumlu sahilleri, eğlence hayatı ve lüks yaşam tarzı sebebiyle ‘’Magic City’’ olarak anılmaktadır.
Latin Amerika’nın tropikal esintilerinin tüm sosyal hayata sirayet ettiği Miami, kültürel çeşitliliği ve doğal güzellikleri ile de görülmeye değer şehirlerin başında gelmektedir. Miami’de görülmesi gereken başlıca lokasyonlar şu şekildedir;

 •  South Beach
 •  Art Deco Historic District
 •  Little Havana
 •  Everglades Ulusal Parkı
 •  Wynwood Walls

Chicago

Mimarisi ile ünlü Chicago aynı zamanda Dünyanın en büyük Blues müzik festivali olan Chicago Blues Festivaline ev sahipliği yapmaktadır. Caz ve Blues müziğin doğduğu yer olarak da bilinir. Chicago Bulls (NBA), Chicago Cubs ve Chicago White Sox (MLB), Chicago Bears (NFL) gibi büyük spor takımlarının bulunduğu şehir, büyük spor müsabakalarını deneyimlemek isteyen öğrenciler için oldukça iyi bir seçimdir. Chicago’da gezilebilecek başlıca lokasyonlar şu şekildedir:

 •  Millennium Park
 •  Navy Pier
 •  Art Institute of Chicago
 •  Willis Tower Skydeck
 •  Chicago Nehri
 •  Magnificent Mile

Washington DC

ABD’nin başkenti olan Washington DC, ziyaretçilere tarih, kültür, politika ve sanat adına bir çok deneyim sunmaktadır. Amerika’nın kuruluş yıllarına ilgi duyan öğrencilerin ziyaret etmesi gereken şehirlerin başında gelmektedir. ABD başkanının ikamet ettiği Beyaz Saray, ABD’nin en sembolik yapılarından biridir. Bir çok önemli yapıya ve müzeye ev sahipliği yapan Washington DC için ziyaret edilmesi gereken başlıca lokasyonlar şu şekildedir:

 • Ulusal Mall (Capitol Binası, Lincoln Anıtı, Washington Anıtı, Vietnam ve Kore Savaşı Anıtları gibi birçok tarihi anıt ve heykel bu alanda bulunur.)
 • Jefferson Anıtı ve Tidal Basin
 • Washington Katedrali (Amerika'nın en büyük, dünyanın en büyük üçüncü katedrali)
 • Smithsonian Ulusal Hava ve Uzay Müzesi
 • Georgetown
 • Dupont Circle

Niagara Şelalesi

3 farklı şelaleden oluşan Niagara Şelalesi, büyüleyici güzellikte bir doğal alandır. Aynı zamanda, Amerika’nın Kanada ile sınırını oluşturan bu bölgede sınır bir köprü ile bağlanmıştır. Köprü’nün ABD tarafından, Kanada’yı görmek mümkündür. Niagara Şelalesi oldukça turistik bir lokasyondur ve şelalede bot turları, şelalenin konu edildiği mitlerin canlandırıldığı film gösterimleri, şelale gözlem alanları, kafeler, barlar gibi birçok etkinlik imkanı bulunmaktadır.

Boston

Dünyanın en ünlü üniversitelerinden Harvard Üniversitesi’nin bulunduğu Boston, Massachusetts eyaletinin başkenti ve ABD’nin en eski şehirlerinden biridir. Tarihi değerleri ve köklü akademik tarihi olan üniversitesi, milyonlarca turist ve WAT öğrencisi tarafından ziyaret edilmektedir. Boston’da görülmesi gereken yerler şu şekildedir:

 • Freedom Trail
 • Harvard Üniversitesi
 • Faneuil Hall Marketplace
 • Boston Common ve Public Garden
 • New England Aquarium
 • Boston Müzesi

Batı Yakasında Gezilecek Yerler

Amerika’nın batısında bulunan 13 eyaleti kapsayan bölge ‘’Batı Yakası’’ olarak adlandırılmaktadır. Bu eyaletler, California, Washington, Arizona, Hawaii, Nevada, Colorado, Oregon, Alaska, New Mexico, Utah, Montana, Idaho ve Wyoming olarak sıralanabilir. Doğu Yakasının tarihi binaları ve büyük şehirlerine karşılık, Batı Yakası doğal güzellikleri, ormanları ve sakin şehir hayatı ile öne çıkmaktadır. Şehirler güvenli, sakin ve yaşam maliyetleri uygundur. Özellikle para biriktirmek isteyen öğrenciler için, en uygun eyaletler Batı Yakasındadır. San Francisco, Las Vegas, Los Angeles ve San Diego Batı Yakasının yoğun nüfusa sahip turistik şehirleridir ve bu tanımlamanın dışında sayılabilir, diğer şehirlere nazaran yaşam maliyetleri yüksektir. Work and Travel için Batı Yakasını tercih eden öğrenciler daha kolay birikim yapabilir ve Travel kısmında bu şehirleri gezebilir.

San Francisco

 • Dünyanın en ikonik yapılarından olan Golden Gate Bridge ile bilinen San Francisco, aynı zamanda filmlere konu olan ünlü hapishane Alcatraz Adası’na da ev sahipliği yapmaktadır. Hareketli sosyal hayatın yanı sıra kültürel zenginliği ile de görülmeye değer bir şehirdir. Yılın belli dönemlerinde balinaları izlemek mümkündür. Görülmesi gereken başlıca lokasyonlar şu şekildedir:
 • Golden Gate Bridge
 • Alcatraz Adası
 • Fisherman's Wharf
 • Lombard Street
 • Chinatown
 • San Francisco Cable Cars
 • Golden Gate Park

Los Angeles

Hollywood’un merkezi olan Los Angeles, Amerika’da en çok turist ziyareti alan şehirlerin başında gelmektedir. Bir çok ünlü film setinin ve tema parkların bulunduğu Universal Studios, Los Angeles’ta görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Hollywood’un ışıltılı sokakları, kültür-sanat aktiviteleri, ünlü plajları ile her zevke hitap edebilecek geniş bir etkinlik yelpazesine sahiptir. Görülmesi gereken bazı yerler şu şekildedir:

 • Hollywood
 • Santa Monica Plajı
 • Venice Plajı ve Boardwalk
 • Griffith Gözlemevi ve Parkı
 • Los Angeles County Sanat Müzesi
 • Universal Studios Hollywood

Las Vegas

Nevada eyaletinde bulunan ıssız bir çöl iken, 1940’ların sonlarından itibaren gelişen eğlence endüstri sayesinde Las Vegas, günümüzde kumarhane ve eğlence sektörünün dünyaca ünlü başkenti olarak kabul edilmektedir. 24 saat süren eğlence hayatı ve lüks otelleri ile, ABD’nin en popüler turistik şehirlerinin başında gelmektedir. Görülmeye değer yerlerden bazıları şunlardır:

 • The Strip
 • Bellagio Fıskiye Gösterisi
 • Caesars Palace
 • Venetian Otel ve Grand Canal Shoppes
 • Fremont Street
 • High Roller
 • Stratosphere Tower
 • Neon Museum

San Diego

 • Pasifik Okyanusu kıyısında yer alan San Diego, güneşli havası ve beyaz kumsalları ile tatil yapmak isteyen öğrenciler tarafından en çok tercih edilen şehirlerden biridir. Deniz yaşamı ile ünlü şehirde, yunusları ve deniz aslanlarını doğal yaşam alanında gözlemlemek mümkündür. San Diego, Dünyanın en ünlü hayvanat bahçelerinden birine de ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda hareketli gece hayatı ile de bilinmektedir. Gezilecek bazı önemli lokasyonlar şu şekildedir:
 • San Diego Hayvanat Bahçesi
 • Balboa Park
 • Coronado Adası
 • USS Midway Museum
 • La Jolla
 • Old Town San Diego State Historic Park

Güney Amerika gezilecek yerler birçok öğrencinin ilgisini çeken konu başlıklarından biridir, Türk vatandaşlarından vize istemeyen Güney Amerika ülkelerine ABD üzerinden geçiş yapmak mümkündür, fakat Work and Travel (J1) vizesi ile Güney Amerika ülkelerine giriş yapan öğrenciler tekrar ABD’ye giremez, bu sebeple dönüş uçuşu söz konusu ülkeden alınmalıdır.

Paylaş

Accredited By: